Psychoterapia indywidualna

Życie każdego człowieka jest drogą ku samemu sobie”
                                                                          Hermann Hesse

     W procesie psychoterapii, krok po kroku rozegra się Twój nieświadomy scenariusz. To proces utkany z Twoich prawdziwych, silnych uczuć, które w trakcie terapii zostaną dopuszczone i rozpoznane. W tej pracy nad odzyskaniem i zrozumieniem tego, co „ukryte” jako terapeuta oferuje Ci swoją osobę i swój umysł. W towarzystwie uważnego oraz empatycznego psychoterapeuty będziesz mógł pomyśleć to, co dotąd było niepomyślane…

Dlaczego do poznania siebie samego potrzebujemy drugiego człowieka?

     Odpowiedź jest prosta,  jako ludzie jesteśmy „zaprogramowani” w taki sposób, że aby móc pomyśleć własne najbardziej niepokojące myśli i aby móc poczuć własne najbardziej bolesne uczucia, potrzebujemy drugiego człowieka, który nie będzie bał się tego, co zawieramy. Psychoterapeuta psychoanalityczny jest dobrze przygotowany do towarzyszenia drugiemu człowiekowi w jego silnych emocjach – rozpaczy, zazdrości, bezradności, lęku, złości. Nie będę oceniała tych uczuć, pomogę Ci je przeżyć i zrozumieć, a to pomoże Ci oswoić własne wnętrze. Zdrowie psychiczne polega nie na tym, że stajemy się wolni od  trudnych uczuć, ale na tym, że w obliczu tych uczuć, których życie nam nie szczędzi, umiemy zachować spokój, myślenie i rozumienie siebie.

KONSULTACJE

     Spotkania konsultacyjne służą wstępnemu przyjrzeniu się zgłaszanym problemom oraz wspólnemu podjęciu decyzji co dalej. Terapeuta może zaproponować ten rodzaj terapii, którą on prowadzi, odesłać do innej osoby (psychoterapeuta pracujący w innym nurcie, lekarz) lub zaproponować inny rodzaj pomocy. Konsultacje pozwalają obu stronom sprawdzić jak czują się ze sobą, określić, czy wyobrażają sobie współpracę i czy widzą sens dalszej pracy. Podczas wstępnych spotkań omawia się także zasady terapii i określa tzw. kontrakt, tj. ustną umowę określającą kwestie merytoryczne (czemu ma służyć terapia i na czym polega) oraz organizacyjne (terminy sesji, częstotliwość spotkań, opłaty itp. Konsultacja to czas kiedy krystalizują się cele nad którymi będziemy wspólnie pracować. Przyjście na konsultacje nie jest równoznaczne z rozpoczęciem psychoterapii. Bywa że ktoś potrzebuje więcej czasu, aby podjąć decyzję o psychoterapii lub nie jest zainteresowany uczestniczeniem w psychoterapii, natomiast chciałby przyjść na konsultacje, aby rozeznać się w sytuacji, w której się znajduje.

Proces terapeutyczny

    Sesje terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu w moim gabinecie. Zdarzają się osoby, które chcą intensywniejszych spotkań, wówczas umawiamy się dwa-trzy razy w tygodniu. Psychoterapia psychoanalityczna jest metodą poznania, rozumienia, rozwoju i leczenia człowieka. Wyjaśnia ona  różne zjawiska wewnątrz psychiczne poprzez odkrywanie, badanie pragnień, fantazji, nieświadomych motywacji i konfliktów wewnętrznych. Psychoterapia z czasem przynosi uczucie ulgi, jeśli chodzi o objawy, dlatego zachęcam Cię do skorzystania z mojej oferty. Terapia to rozmowa, podczas której pacjent mówi to, co aktualnie przychodzi mu na myśl (wolne skojarzenia), co dotyczy wydarzeń z jego obecnego życia, czy też przeszłości, wspomnień, ale może też dotyczyć jego życia wewnętrznego, uczuć, fantazji i snów. Wszystko co przychodzi pacjentowi do głowy, jest istotne dla zrozumienia pacjenta w procesie psychoterapii.

     Psychoterapeuta nie daje rad, ale przez rozumienie drugiej osoby i swoją pracę pozwala pacjentowi zobaczyć i zrozumieć jego świat wewnętrzny, zachodzące w nim zjawiska oraz przyczyny trudności pacjenta.

     Głównym założeniem psychoterapii psychoanalitycznej jest to, że w naszym życiu kierujemy się nie tylko świadomością, ale i nieświadomością, która ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Można to porównać do góry lodowej, której pewna część wystaje nad powierzchnią wody, jednak pozostała ogromna część jest schowana pod taflą. To właśnie poszukiwanie nieświadomych przyczyn świadomych zachowań i przeżyć staje się jednym z zadań terapeuty. Dzięki temu pacjent może zobaczyć siebie i swoje życie z innej perspektywy. Już samo uzyskanie nowego spojrzenia pomaga w zmniejszeniu przeżywanego cierpienia a przede wszystkim pacjent sam dokonuje bardziej świadomych wyborów i lepiej radzi sobie w trudnych dla niego. sytuacjach.

Zakończenie psychoterapii

Nie można z góry określić czasu trwania terapii. Ludzie są różni, różne problemy i sytuacje życiowe. Psychoterapia psychoanalityczna długoterminowa nie jest krótką formą pomocy, jest ona oparta na procesie terapeutycznym który rozwija się i zmienia w czasie. O zakończeniu terapii pacjent rozmawia z terapeutą na kilku sesjach poprzedzających ostatnie spotkanie tak, aby mógł się do tego przygotować. Zawsze istnieje też możliwość powrotu.